Talán nem csak számunkra fontos, hogy a szétszórva található dokumentumok, kazetták vagy fájlok az idő múlásával ne vesszenek el, ne rongálódjanak meg, s ezáltal ne semmisüljenek meg örökre a 20. századi magyar társadalomkutatás alapvető fontosságú forrásai.
Műhelyünk a kutatók által felajánlott interjúk, dokumentumok, stb. másolatait összegyűjti, digitalizálja, és közkinccsé teszi. Az archiválás az Open Society Archives (OSA) technikai, tudás- és intézményi hátterére, valamint tárhelyeire támaszkodik, létrehozva a 20. Század Hangja Archívumát. A kutatásvezetőkkel történő megállapodást követően a társadalomtudományos nyilvánossággal is megosztjuk a nálunk található anyagokat.
Az Archívum dokumentumai itt érhetők el: https://voices.tk.mta.hu/.
A kutatóműhely céljai
- Alapkutatások, melyek a magyar szociológia "hangzó" örökségét veszik leltárba.
- Kvalitatív módszereket alkalmazó magyar szociológiai műhelyek történetének feltárása és dokumentálása.
- Történeti szociológiai kutatások kezdeményezése az összegyűjtött interjúk bázisán.
- Reflexió és szakmai önreflexió az interjús forrásokban rejlő módszertani és ismeretelméleti kihívásokra.
- Esettanulmányok készítése.
- Interjúk, kvalitatív módszerekkel készült források újrahasznosítása, kutathatóvá tétele.
- A kvalitatív módszereket alkalmazó társadalomkutatók, szakmai műhelyek kutatóhálózattá szerveződésének, az egyetemi és a középiskolai képzéssel való összekapcsolódásának segítése.
A projekt megvalósítását 2011-ig az OTKA 77566 számú, a 2012 és 2016 közötti időszakban az OTKA 101046 számú támogatása biztosította, azóta pedig az OTKA 115644 számú pályázati támogatása segíti az archívum tevékenységét.
A projekt résztvevői
Habil. Dr. Kovács Éva Judit - projektvezető
Lénárt András
A 20. Század Hangja Archívum tagja az Európai Kvalitatív és Kvalitatív-longitudinális Archívumok Szövetségének (EQUALAN). További információ a Szövetségről: http://www.iqda.ie/content/equalan
Dokumentumok
KIemelt projektjeink